Psałterz Puławski – fragmenty

Kolejne – obok Psałterza Floriańskiego – świadectwo chrześcijańskiego języka polskiego, w którym nie występuje słowo “pan”, lecz Władcę Boga określa się słowem “Gospodzin”. Czytelnik prawosławny, znający  starosłowiański tekst psalmów powinien zwrócić uwagę na Psalm 50 – który jest dokładną wręcz kalką z tekstu cerkiewno-słowiańskiego. Uderzająco wręcz podobny jest (szokująco brzmiący dla człowieka dzisiejszego) początek Psalmu 44, który po słowiańsku zaczyna się od słów “Otrygnu serce moje słowo błago”. Godne zaciekawienia jest również to, że modlitwa pochwalna dla Św. Trójcy rozpoczyna się tutaj od słowa “Sława…” (po 1, 8 i 12 psalmie) – nie zaś, tak, jak dzisiaj w polszczyźnie, od słowa “chwała” (Ojcu i Synowi i Świętemu Duchowi). Podobnie zauważmy, że w przypisach do psalmów nie spotykamy słowa “kościół”, a słowo “cerekiew”, będące archaiczną formą dzisiejszego słowa “cerkiew”. Warto wiedzieć, że do XVI wieku w polszczyźnie wszelkie świątynie chrześcijańskie (zarówno wschodnie, jak i zachodnie) określano właśnie słowem “cerkiew”, zaś kapłanów słowem “pop”. Dopiero po XVI wieku (od Soboru Trydenckiego) świątynie zachodnie konsekwentnie zaczęto nazywać “kościołami”, słowo “cerkiew” pozostawiając dla świątyń wschodnich. W czasach nam współczecnych obserwujemy bardzo smutny proces wypierania słowa “cerkiew” przez słowo “kościół”, również w stosunku do świątyń wschodnich i słowo “kościół prawosławny”, jeszcze przed 20-30 laty brzmiące bardzo sztucznie, dzisiaj jest już w powszechnym użyciu (również w oficjalnych nazwach, jak Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny). Wielka to szkoda dla ducha i tradycji języka polskiego, którego pierwotnym słowem na określenie świątyni chrześcijańskiej, jest właśnie słowo “cerkiew”. Prawosławni chrześcijanie powinni o tym wiedzieć i nie poddając się takiemu zubażaniu polszczyzny, nie powinni się słowa “cerkiew” wstydzić jako słowa “ruskiego”. 

Podajemy za stroną staropolska.pl, link do oryginału: http://www.staropolska.pl/sredniowiecze/biblia_i_apokryfy/Psalterz_pulawski.html

ZA: http://swiadectwoprawdy.wordpress.com/2012/05/26/psalterz-pulawski-fragmenty/

http://swiadectwoprawdy.wordpress.com/2012/05/03/psalterz-florianski-fragmenty/

Reklamy
Categories: COŚ POŻYTECZNEGO | 1 komentarz

Zobacz wpisy

One thought on “Psałterz Puławski – fragmenty

  1. piecia

    Jakiś wirusik wykrywa z tego artykułu, a dokładnie mój program antywirusowy czepia się do ‚obrazka’ http://www.artinfo.pl/cache/5247/id_524765_263923_x_1024_y_723_wm_25_8175.jpg zagrożenie ulr:mal .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: