„Boso przed światem”

fot. wikipedia.

W cieszącym się niemałym zainteresowaniem programie „Boso” od czasu do czasu pojawiają się odautorskie komentarze pana Wojciecha Cejrowskiego. Po kolejnym programie, w którym ukazuje on piękno Ziemi Świętej, zdecydowałem się na krótki, osobisty komentarz. Oto i on.

„Boso” p. Wojciecha Cejrowskiego wdepnęło do Ziemi Świętej. Znany z dość kontrastowej wizji świata redaktor zdążył już przyzwyczaić widza do swoistego zachowania i często ostrych komentarzy. W ostatnim czasie pan Wojciech, odwiedzając Bazylikę Zmartwychwstania w Jerozolimie oraz Bazylikę Narodzenia w Betlejem, wielokrotnie stykając się ze świadectwem Prawosławia w tych miejscach, pokusił się o komentarze, które mnie, jako człowieka prawosławnego, dotknęły i zasmuciły.

Przed wejściem do Bazyliki Narodzenia pan redaktor, obserwując pielgrzymów lub turystów, komentuje ich ubiór i zachowanie, określając wchodzących do świątyni ludzi jako „rusków” z gołym tyłkiem, fają w zębach, traktujących to miejsce jako cel wycieczki, a nie zaś miejsce modlitwy. Cejrowski, nazywając ich w ten sposób, wcale nie stara się uszanować świętości i wyjątkowości tych miejsc. W tym samym miejscu on sam, biegając i gestykulując, prowadzi swój program. Nie urąga świętości miejsca redaktor Cejrowski, który obserwując „ruskich” zaczyna ich udawać, stojąc w Bazylice Narodzenia w Betlejem i naśladując małpę. Wśród ikon i w blasku świec Cejrowskiemu ta inscenizacja udała się niesamowicie. Cóż za podobieństwo do oryginału. Co do blasku świec, to w tym samym miejscu, przed wejściem do groty narodzenia, obserwując młodego chłopaka, który stawia na świeczniku świece, określa go jako złodzieja, skłania go (oczywiście, w języku polskim) do „oddania świec” i komentuje to żartobliwie, mówiąc „no i warto było kraść”.

W byciu prowokacyjnym katolem trzeba widocznie śmiać się ze wszystkich. Tylko p. Wojciech nie jest w tym śmianiu się konsekwentny. Raz obiekty swoich obserwacji określa mianem „rusków”, z drugiej strony, nazywa ich grekokatolikami. Opisując Bazylikę Zmartwychwstania w Jerozolimie wyjaśnia, że jednymi z gospodarzy tego miejsca są grekokatolicy. Mija się tutaj z prawdą, albowiem świątynią nie opiekują się unici a prawosławni. Może p. Cejrowski faktycznie boso zdeptał świat, ale chyba jakoś ułomnie poznawał jego bogactwo.

Aaa. I jeszcze kwiatek – w jednym ze sklepików Cejrowski wychwalał pod niebiosa lampki oliwne. Słowem nie zająknął się, skąd ich obecność w Jerozolimie i Betlejem, nawet nie pisnął o obecności tychże w nieznanych mu pewnie bądź nietolerowanych tradycjach chrześcijańskich. Mijając temat pochodzenia tychże lampek, pokazał jedną z nich, „taką kościelną”, którą, jak pamięta, zapalał ksiądz przed tabernakulum. Sęk w tym, że ta, na którą wskazywał Cejrowski, jako jedna z nielicznych, była ozdobiona wyraźnymi prawosławnymi krzyżami. Znów pośród kwiecistych i ciekawych komentarzy, odwołujących się i do historii, i do antropologii, i do różnych, często orientalnych tradycji, zabrakło słowa „prawosławie”. Rozumiem, że słowo to może być niekompatybilne z koncepcją programu bądź światopoglądem pana Wojciecha.

Niech pan Wojciech dalej boso wędruje przez świat, to nawet urocze, ale niech może nakłada coś na głowę, bo jego rusofobia rozlewa się na wszystko, co chociażby w najmniejszym stopniu związane jest w jego zwojach mózgowych z Rosją. Tym samym chamskim i obraźliwym rykoszetem obrywa Prawosławie, które traktowane jest przez niego nie jako chrześcijański Kościół, lecz jako relikt zaborów. Płytkie to i niegodne człowieka wiary.
Niech więc będzie boso, ale przynajmniej w czapce, oczywiście, nie w świątyni, bo to niegodne chrześcijanina, i ktoś mógłby sparodiować pana redaktora, naśladując polską małpę skaczącą przed kamerą.

————-
Odcinek o Betlejem można obejrzeć na stronie TVN.

PS Serdecznie zapraszam pana Wojciecha do Białegostoku, gdzie z przyjemnością będę się starał pokazać mu piękno i wielowiekowe dziedzictwo Prawosławia. Żyjąc obok siebie możemy czasem, nawet bez butów, wyjść nieco poza własne podwórko i zajrzeć do sąsiada.

http://www.cerkiew.pl/index.php?id=inne&tx_ttnews[tt_news]=17281&tx_ttnews[backPid]=3&cHash=2e787d5850d1aa69a7c46677696bae8f

Reklamy
Categories: NIEPRAWOSŁAWNE WIDZENIE ŚWIATA, NOWOŚCI | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: