Z KIM LEPIEJ ZGUBIĆ A Z KIM ZNALEŹĆ?

Wchodzę na stronę link  i doznaję łooolśnienia/porażenia. Ludzie kochani do kogo Wy i z czym?

Nie czytam książek Szymona Hołowni, a po tym co on robi i mówi nawet nie mam zamiaru ich czytać!!! Ba! Są osoby wyznania katolickiego, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z tym człowiekiem, a także tym bardziej z jego książkami.

     Powstaje tylko jedno pytanie, dlaczego  prawosławny ma posiłkować się takim „autorytetem”, czy nie ma innych autorytetów w Prawosławiu, a tylko może nim być bawidamek z „MAM TALENT” pan Hołownia? Czy nie ma innych autorytetów w KRK, którzy warci są uwagi i warto ich zaprosić jeśli już koniecznie musicie wspierać się duchowością KRK , który jest na skraju upadku? Najgorzej bowiem wygląda sytuacja tego kościoła w świecie, po „owocnym” pontyfikacie JP II, gdzie Jezus Chrystus praktycznie został wykluczony przez Asyż i tego typu zgromadzenia i ekumeniczne nauki z tym powiązane???link

    „Szymon Hołownia opowiedział o stosunku Kościoła katolickiego do Kościoła prawosławnego, życiu religijnym rzymskokatolików i tradycji kościelnej.” Ciekawe czy o tym też powiedział link1   link2  link3    ?

A tu proponowałbym refleksję dla pana Hołowni: link4

   

    QVO VADIS ?– klerze z  prawosławną młodzieżą bractwową-wypadałoby zapytać w tym miejscu? Zapomnieliście o dziełach Świętych Ojców pierwszych Siedmiu Soborów? Zapomnieliście też o bliższych Prawosławnych Świętych i Ich naukach??? Potrzebny Wam pan Hołownia ze swoją „duchowością” gadającej głowy, twarzy TVN z kompleksem niezrealizowanego powołania u dominikanów, samozwańczy rekolekcjonista i krzewiciel katolickiej nauki, przepuszczonej przez sito liberalnej ideologii…???

    Idołosłużenije i tszczesławije jest w cenie? Czy takie autorytety są potrzebne do trucia młodzieży prawosławnej w Polsce?

       Prześmiewca i pierwszy krytykant figury Chrystusa w Świebodzinie link ma budować duchowość młodzieży prawosławnej? Pan Hołownia z zadatkami na wielkiego guru nowej sekty religijnej, która nauki Jezusa interpretuje na swój własny sposób. Plus do tego TVNowski styl publicystyczny, który chyba  nie idzie w parze z głębią refleksji jak również gwiazdorstwo za nieśmierdzące tvnowsko-judaszowe srebrniki. No i oczywista poprawność TVNowska.link

      Znam naprawdę gorliwych katolików, którzy w życiu nie wezmą książki Hołowni, nie pójdą na spotkanie z nim, więc dlaczego prawosławni mają to czytać i składać hołd panu Hołowni?

      Spójrzmy na Cejrowskiego, który reprezentuje odmienny styl katolicyzmu. Czy widzieliście jak pan Cejrowski zmasakrował Pana Hołownię w Religia Tv?link

     Jeżeliby się  pojawić na takowym spotkaniu jak to bractwowe, to należałoby zadać temu panu szereg niewygodnych pytań , które zadał mu właśnie pan Cejrowski. Pan Cejrowski zresztą znokautował pana Hołownię w jednym z programów Religia Tv, który był prowadzony przez gospodarza czyli Szymona H. Był moment , że nie wiadomo było kto jest prowadzącym w tym programie :D. Pan Cejrowski spokojnie przejmował w nim władzę i łatwo pacyfikował liberalizm i zaprzaństwo pana Hołowni, a miał być przecież jego ofiarą. Warto zobaczyć pana Hołownię zagubionego, Hołownię zdenerwowanego, Hołownię obnażonego w swoim kłamstwie i krętactwie. A miało być w sumie ukazane chamstwo i nietolerancja W.C.  Co z tego wyszło warto zobaczyć i posłuchać.link  Niestety pan Hołownia trafił na rozmówcę, który jasno formułował swoje zdania, nie dał sobie przerywać, argumentował logicznie i spokojnie. Odpowiadał szybko rzeczowo, a nawet bardzo dowcipnie na niektóre pytania pana Hołowni. To wytrąciło z równowagi walterowego kaznodzieję, to zdjęło z jego twarzy uśmieszek radosnego manipulatora, który zazwyczaj robi z rozmówcy to, co chce. Tym razem nie udało się! Pan Cejrowski jasno wykazał co pod nazwą tolerancji i miłości chrześcijańskiej do bliźniego afirmuje pan Hołownia.link

Co mówią ludzie na temat tekstów pana Hołowni?

       A to, że rzadko zdarza się je doczytać  do końca, bo dziwnie  trącą faryzeizmem. Zaś pan Cejrowski znakomicie obnażył płyciznę intelektualną rozmówcy w tymże programie. Pan Hołownia stroił świątobliwe minki i usiłował pozować na takiego, który umie spokojnie z każdym rozmawiać, ale wyłaziła z niego zaskakująca agresja i niecierpliwość.

    Jakie wnioski powstają z liberalizmu pana Hołowni? Powiem Wam jeszcze, że są ludzie z którymi lepiej zgubić i jest to lepsze niż z panem liberałem Hołownią znaleźć. Pan Hołownia przedstawia chrześcijaństwo jako coś lekkiego łatwego i prostego. Jest to zwyczajne oszustwo. Pójście za Chrystusem to jest wojna w pierwszej kolejności ze sobą, a potem ze  światem.  Niestety nasz gwiazdor jest od tego daleki. Z jego rozważań można wyciągnąć wnioski, że zbawiamy się siedząc w wygodnym fotelu mając przed sobą michę pop cornu. Czy takie spotkania są pożyteczne dla prawosławnych i tak należy kształtować postawę młodych urządzając im takie imprezy? Co można znaleźć u pana Hołowni? Czy to będzie coś prawosławnego i pożytecznego dla prawosławnych? Jakie wartości można wynieść z takiego spotkania nie szukając nic w źródłach prawosławnych i nie odnosząc się do nich na poziomie eklezjologii? Chyba łatwo będzie można odpowiedzieć średnio świadomemu prawosławnemu.

     A tu cooo!!!?- czy nasz kler dał odpowiedź?

          Wysyłał młodzież prawosławną z książką po autograf do idola prezentera TVN owskiej telewizji, któremu srebrniki TVN nie śmierdzą!!! Czy dwóm panom da się służyć???Organizatorzy takich akcji powinni się poważnie zastanowić, co robią i jaki z tego będzie pożytek?

Tak więc po owocach ich poznacie!

——————————————————————————————————————————————————-

(1) Zaklinam cię na Boga i Chrystusa Jezusa, który będzie sądził żywych i umarłych, na Jego przyjście i Jego królestwo: (2) głoś naukę, nalegaj – w porę czy nie w porę – przekonuj, karć, napominaj z całą cierpliwością i umiejętnością. (3) Bo przyjdzie czas, kiedy ludzie nie zechcą przyjąć zdrowej nauki, ale według własnych upodobań dobiorą sobie nauczycieli, spragnieni tego, co miłe dla ucha, (4) nie będą słuchać prawdy, a zwrócą się do baśni. (5) A ty trzeźwo patrz na wszystko, znoś trudy, wykonuj zadanie głosiciela ewangelii, służbie swojej całkowicie się oddaj. (6) Bo ja już mam złożyć życie swoje w ofierze, nadszedł czas mojego odejścia. (7) Stoczyłem piękną walkę, bieg ukończyłem, wiary dochowałem. (8) Teraz już czeka mnie wieniec sprawiedliwości. W owym Dniu poda mi go Pan, sprawiedliwy Sędzia, a poda nie tylko mnie, ale wszystkim, którzy umiłowali Jego przyjście.

(2 List do Tymoteusza 4:1-8, Biblia Poznańska)

——————————————————————————————————————————————————-

WSPÓŁCZESNY ANEKS

A CZYM JEST PRAWOSŁAWIE:

owa o. Serafina: „Prawosławie to nie teologiczne konferencje, wizyty hierarchów i bankiety w drogich restauracjach a cierpienie za Chrystusa”.
link„Prawosławne chrześcijaństwo, jako jedyne, podaje duchową mądrość dawnych wieków. Ono jest Bożą Prawdą, teraz i zawsze i na wieki wieków, łączy nas od razu z Bogiem, czym nie mogą pochwalić się inne kierunki religijne. I w nich są wprawdzie skryte ziarna Prawdy, lecz pełnia Prawdy jest tylko w chrześcijaństwie, Bożym objawieniu samego siebie ludzkości.
We współczesnym świecie, pośród chrześcijan nawet prawosławnych, szatan z powodzeniem realizuje swoje cele, siejąc zniszczenie i rozpad, gorsząc dusze przed swoim ostatecznym i nieuniknionym atakiem.
Przez swoją śmierć na Golgocie Jezus Chrystus ukazał nam jedyne wyjście dla naszych czasów. Proponuje On „Przyjdź, naśladuj mnie, biorąc swój krzyż” (Mk 10, 21). I my powinniśmy iść Jego drogą, drogą cierpiącego Prawosławia, jeśli chcemy osiągnąć Jego Królestwo, które nie jest z tego świata.”

link„O. Serafina można nazwać prorokiem chrześcijaństwa zaangażowanego, wiary wymagającej ascetycznego wysiłku a nie będącej przedmiotem intelektualnych gierek i rozmów o życiu duchowym, które nikogo do niczego nie zobowiązują. Niedzielne chrześcijaństwo było dla niego karykaturą, wypaczeniem nauki Ewangelii, herezją życia jakiej podlegać mogą także ludzie oficjalnie przyznający się do Prawosławia.Dla niego bez modlitwy i postu nie ma chrześcijaństwa, w jego wizji był silny element eschatologiczny.”

link„Podobny mnichom egipskiej Tebaidy, głosił chrześcijaństwo surowe, wymagające, nieufne nawet wobec autorytetów kościelnych o ile nie legitymują się one świętością życia. Jego głos został usłyszany nie tylko w Ameryce, gdyż wierni z łatwością rozpoznali w nim głos niezmiennej Tradycji jakim przemawiali wielcy święci: Antoni Wielki, Makary Egipski, Paisjusz Wieliczkowski, Serafin Sarowski.
Gdybyśmy dzisiaj mogli usłyszeć któregoś ze słynnych egipskich pustelników powiedziałby nam dokładnie to samo co mnisi z Platiny. Świadectwo o. Serafina było potężnym głosem Kościoła stanowiącego, przez swoje doświadczenie, pewny drogowskaz w świecie, w którym panuje ogólne pomieszanie pojęć, bo wszelkie znaki orientacyjne zostały poprzestawiane. Dla nas, chrześcijan wschodnich, tym drogowskazem jest głos Tradycji.”

SUPLEMENT

Cejrowski w Religia TV:

Cz. 1

http://www.dailymotion.pl/video/xdydq0_bog-w-wielkim-mieycie-cejrowski-u-h_news

Cz. 2

http://www.dailymotion.pl/video/xdydqp_bog-w-wielkim-mieycie-cejrowski-u-h_news

Cz. 3

http://www.dailymotion.pl/video/xdydog_bog-w-wielkim-mieycie-cejrowski-u-h_news

ARTYKUŁ POWSTAŁ  Z MATERIAŁÓW DOSTĘPNYCH W INTERNECIE ORAZ WYRAŻONYCH OPINII.

Reklamy
Categories: CERKIEW, CERKIEWNA ETYKA, INNE WIARY, NASZE ROZWAŻANIA, NOWOŚCI | 6 Komentarzy

Zobacz wpisy

6 thoughts on “Z KIM LEPIEJ ZGUBIĆ A Z KIM ZNALEŹĆ?

 1. ojej

  Życzę Szymonowi Hołowni dojścia do Prawdy, która jest w Cerkwi Prawosławnej. Wierzę, że jest człowiekiem gorliwe wierzącym i jeśli będzie prawdziwie pragnął prawdy to ją odnajdzie. Piszesz, że Warto zobaczyć pana Hołownię zagubionego, Hołownię zdenerwowanego, Hołownię obnażonego w swoim kłamstwie i krętactwie, któremu srebrniki TVN nie śmierdzą!!!” Jakie to paskudne. Każdy walczy. Nie osądzaj.

 2. Żeby była jasność ja mu źle nie życzę, ale jeśli ktoś się zabiera za pouczanie prawosławnych to napewno nie może być to pan Szymon.Cerkiew ma wystarczające autorytety i dziedzictwo, aby się ubogacić.Ubogaceniem nie będzie pan Hołownia,a i nie wydaje mi się , aby on zmierzał w swych poszukiwaniach do cerkwi Prawosławnej.
  Nie osądzam, a wyrażam własną opinię jak również innych na podstawie materiałów znalezionych w internecie. Krytykuję pomysł na tego typu bractwowe spotkania.

 3. ojej

  „Bliżniego twego i wszystkich ludzi uważajmy za lepszych od siebie. Bądźmy przekonani, że oni są lepsi, ponieważ w rzeczywistości są lepsi.”

  ” Nauczmy siebie stopniowo mówić o Kazdym Bracie – faktycznie on jest lepszy ode mnie”.

  „Pokora polega na tym, byśmy uważali wszystkich ludzi (innowierców również) za lepszych od siebie i byli przekonani w duszy swojej, że jesteśmy bardziej niż inni obarczeni grzechami”.

  Jeżeli piszesz ze świadomością swego większego niż u Hołowni ubóstwa duchowego to jesteś wiarygodny.

  Jeżeli skupiasz uwagę na grzechach Hołowni i uważasz, że jesteś bliżej Boga to, nie jesteś wiarygodny.

 4. Ja nie prowadzę wiwisekcji pana Hołowni i Jego grzechów.
  Ja sygnalizuję modernistyczne tzw.na czasie podejście cerkwi w szukaniu autorytetów mass mediów i temu podobnych tworów do nauczania w Cerkwi. Czy naprawadę musimy szukać wśród TVNowskich guru?
  Drogi Ojej pytanie, czy wiesz z kim znaleźć , a z kim lepiej zgubić po lekturze tego artykułu?
  Jeżeli skupiasz uwagę na moich grzechach choć mnie nie widziałeś w TV show to czy jesteś wiarygodny drogi Ojej?
  Czy może raczej bawisz się w zaklinacza rzeczywistości ?
  Uwierz mi ciężko jest udowodnić, że król ma piękne szaty jeśli już się obnarzył po drugiej stronie ekranu i jest wszędzie tzn. osobą publiczną.
  Jeśli nawracać Prawosławnych to na Prawosławie, ale nie na chrześcijaństwo lekkie, przyjemne i do niczego nie zoobowiązujące.

  Mój artykuł wskazał bezsens tego typu spotkań z TVNowskimi gwiazdami samozwańczymi kaznodziejami, którzy są marnymi autorytetami przy dziedzictwie prawosławia, z którego nie umiemy korzystać, a raczej duchowni PAKPu nie zawsze umieją tej wiedzy ani przekazać, ani zaszczepić. Posiłkować się gadającą głową z TVN to nie jest dobry pomysł, tym bardziej, że człowiek ten jest zmanierowany liberalizmem i moderną, a ma przekonanie o swej wyższości nieomylności w stosunku do rozmówcy. Poza tym jest to łacinnik heretyk tkwiący w błędach swego Kościoła bardziej lub mniej świadomie .
  Kanony zaś zabraniają wspólnych modlitw z innowiercami oraz brania ich pouczeń jako prawosławne. Święty Jan Damasceński nazywa ich niewiernymi :”Kto nie wierzy zgodnie z tradycją Cerkwi Prawosławnej, jest niewierny”.
  Zgodnie z nauczaniem Cerkwi Prawosławnej, po śmierci człowieka jego dusza przechodzi przez mytarstwa (coś na kształt komór celnych ), na których demony badają jej grzechy w dwudziestu różnych sferach. I na jednym z mytarstw demony pytają właśnie o grzechy przeciwko Wierze Chrystusowej, to znaczy grzechy herezji i bluźnierstwa. Człowiek, który się ich dopuścił i umarł bez pokajania, zostaje przeniesiony na wieczne męki. Święty biskup Ignacy (Brianczaninow) tak o tym pisze: „Cerkiew Powszechna zawsze uznawała herezję za śmiertelny grzech, zawsze uważała, że człowiek, zarażony straszną chorobą herezji, jest duchowo martwy, pozostaje poza działaniem łaski Bożej i poza Królestwem Bożym, łączy się z diabłem i skazuje siebie na jego zatracenie.”
  Trzecim wielkim nieszczęściem, które dotyka heretyków, jest niemożliwość osiągnięcia najwyższej chrześcijańskiej doskonałości, czyli świętości. Bóg nasz Władca, Jezus Chrystus mówi: „Oświęć ich Twoją Prawdą; Twoje słowo jest Prawdą” (Jana 17, 17). Błogosławiony Teofilakt Bułgarski tłumacząc te słowa, pisze: „Uczyń ich świętymi, przekazując im Ducha, zachowaj ich w Prawdzie Słowa i Dogmatów i nakieruj ich na Prawdę i naucz ich Prawdy. Ponieważ świętość polega na zachowywaniu prawdziwych dogmatów”.
  Czwarte nieszczęście heretyków to mamienie biesowskie (demoniczne). „Bardzo często można spotkać zarażonych diabelskim oszustwem „swojego zdania” – pisze święty biskup Ignacy (Brianczaninow), – „Nikt, kto nie ma skruchy serca, a uważa, że posiada jakieś godności, czy zasługi, nikt, kto nie twardo nie wyznaje nauki Cerkwi Prawosławnej, lecz samowolnie rozważa jakiś dogmat, czy tradycyjną naukę Cerkwi, według własnego widzimisię, czy zgodnie z nieprawosławną nauką, wpadł w mamienie demoniczne. Stopień odejścia od prawdy i trwania w tym odstępstwie określa stopień mamienia diabelskiego, w jakim znajduje się człowiek”.
  Tutaj dla porównania należy podać przykład zachowania prawdziwego chrześcijanina, to znaczy prawosławnego wierzącego człowieka. Kiedy ktoś zarzuca jemu jakieś zbłądzenie, to tym samym zmusza go to refleksji i analizy swoich myśli, które porównuje z cerkiewnym wzorcem, który jest zawarty w Piśmie Świętym i w Świętej Tradycji, Prawodawstwie Cerkwi i pismach Świętych Ojców. To jest właśnie ostatnia instancja prawdy. Jeśli ten człowiek zachowuje w czystości Prawosławną Wiarę, wtedy śmiało i bez zakłopotania świadczy o swojej Wierze, potwierdzając swoje słowa cytatami z wyżej wspomnianych źródeł. Jeśli w czymś zgrzeszył przeciwko Wierze, to w pokorze prosi o przebaczenie i przynosi pokajanie za swoje odstępstwa. Pokora i gotowość duszy do pokajania jest znakiem autentycznego stanu duchowego.
  Natomiast jeśli człowiek dalej trwa w swoich błędach, w swoim światopoglądzie, to zostaje odłączony od Cerkwi, a jego sposób myślenia zostaje uznany za heretycki ku przestrodze wszystkich wiernych dzieci Cerkwi. Przebywanie w herezji charakteryzuje się zatwardziałością i uporem w swoim zbłądzeniu.

  Święty Focjusz, patriarcha Konstantynopola († 891): „Łacinnicy nie tylko wprowadzili inne nieprawości, lecz doszli do takiego szczytu bezczelności, że śmieli wprowadzić kłamstwo (jakiż to diabelski podstęp!) nawet do świętego Symbolu Wiary, który zgodnie z wszystkimi postanowieniami Soborów, nakazano zachowywać bez jakichkolwiek zmian, (a oni dodali) że niby Duch Święty pochodzi nie tylko od Ojca, lecz i od Syna, a w ten sposób wypaczyli dogmat Trójcy Świętej” (Современный католицизм: вопросы и ответы. М., 2000 – „Współczesny katolicyzm: pytania i odpowiedzi.” Moskwa, 2000).
  Święty biskup Grzegorz Palamas († ok. 1360 r.) „Nie przyjmiemy was do jedności dopóki będziecie mówić, że Duch Święty pochodzi również od Syna” (Dzieła świętego Grzegorza Palamasa, Tom I, Saloniki, 1962.)
  Święty biskup Marek Efeski († 1457). „Odrzuciliśmy łacinników tylko z tego powodu, że są heretykami. Dlatego jednoczenie się z nimi jest całkowicie błędnym posunięciem. Łacinnicy są nie tylko raskolnikami (rozłamowcami – tłum.), ale i heretykami. Cerkiew milczała na ten temat dlatego, że ich narody są o wiele liczniejsze i potężniejsze od naszych” („Współczesny katolicyzm” pytania i odpowiedzi. Moskwa, 2000)
  Przepodobny Teodojusz Peczerski († 1074 r.) „Oni (Łacinnicy) licznymi swoimi herezjami całą ziemię zbezcześcili. . Wiara łacińska nie zapewnia życia wiecznego” (To samo źródło).
  Przepodobny Maksym Grek († 1556 r.) „Ja w swoich dziełach demaskuję wszelkie herezje Łacinników i wszelkie bluźnierstwa żydowskie i pogańskie …” (Dzieła przep. Maksyma Greka w rosyjskim tłumaczeniu. Twer, 1993).
  Przepodobny Paisjusz (Wieliczkowski) († 1794 r.) pisze o łacinnikach, że odpadli od Cerkwi i „wpadli w otchłań herezji i błędów i pogrążyli się w nich bez jakiejkolwiek nadziei na powstanie” I poniżej: „Łacinnicy nie są chrześcijanami” (Dzieła o znaku Chwalebnego i Życiodajnego Krzyża).
  Święty Ignacy Brianczaninow († 1867 r.): „Papizm – tak nazywa się herezja, która objęła Zachód, od której wzięły swój początek, jak od pnia drzewa gałęzie, różne protestanckie nauki. Papizm nadaje papieżowi przymioty Chrystusa, a w ten sposób odrzuca Chrystusa. Niektórzy zachodni pisarze niemal jawnie wypowiedzieli owe wyrzeczenie się (odrzucenie – tłum.) Chrystusa, powiedziawszy, że mniejszym grzechem jest wyrzeczenie się Chrystusa, niż wyrzeczenie się papieża. Papież jest idolem papistów, jest ich bóstwem. Z powodu tego strasznego zbłądzenia łaska Boża odstąpiła od papistów, oddali się samym sobie i szatanowi – twórcy i ojcu wszystkich herezji, w tym również i papizmu”. (O herezji i rozłamie).
  Jeśli jest się osobą prawosławną, to powinny jej wystarczyć wypowiedzi świętych Ojców, aby przekonał się, że katolicyzm jest niebezpiecznym duchowym zbłądzeniem, które prowadzi człowieka do zguby. Natomiast jeśli nauka Świętych Ojców Cerkwi Prawosławnej nie jest dla tej osoby niekwestionowanym autorytetem, to, niestety, okazuje się, że słowa o tym, że jest prawosławnY, są tylko pustym sloganem, ponieważ nie ten jest prawosławny, kto sam siebie tak określa, lecz ten, kto jest wiernym synem Cerkwi Prawosławnej i w czystości zachowuje jej naukę.

  NIE O GRZECHY PANA HOŁOWNI CHODZI!!! O AUTORYTETY POWOŁYWANE DO GŁOSZENIA CZEGOŚ W CERKWI TU DO MŁODZIEŻY!
  CO PAN HOŁOWNIA MA WSPÓLNEGO Z PRAWOSŁAWIEM???
  TO PAN HOŁOWNIA POWINIEN UCZYĆ SIĘ OD NASZYCH DUCHOWNYCH!
  CHOĆ MOŻE NIE OD WSZYSTKICH 😉

 5. uwy

  ( pisze o sobie) lepiej w pokorze należeć do najgorszego z kościołów niż w pysze oddzielać się od innych.

  Najlepiej kanieszna w pokorze należeć do prawosławia, ale prawosławni często czują się lepsi od innych i tym samym uwy stanowiatsa chudszymi. ( ja)

  Gdybym żyła w czasach Chrystusa to chciałabym więcej mieć do czynienia z Samarytanką 🙂 oraz
  poganinem setnikiem niż uczonymi w Piśmie…

  Pozdrawiam życzliwie 🙂

 6. Reasumując- bardzo mądrze napisane. A czujnym trzeba być, bo „Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i czynić będą wielkie znaki i cuda, aby, o ile można, zwieść i wybranych” (Mt 24:4.24).”
  „Początek zwrócenia się ku Chrystusowi polega na rozpoznaniu swojej własnej grzeszności, swojego upadku.Od takiego wglądu w siebie człowiek zaczyna uznawać potrzebę zaistnienia Zbawiciela i przystępuje do Chrystusa poprzez pokorę, wiarę i skruchę.”-
  Św.Ignacy (Brianczaninow)
  Warto zadać pytania:
  Czy jesteśmy choć na samym początku tej drogi? Czy może wydaje się nam, że jesteśmy już tak daleko w rozwoju duchowym? Ale czy, aby napewno na tej właściwej prawdziwie chrześcijańskiej, czystej i Ortodoksyjnej drodze?
  „”Kto nie zna swojej grzeszności, swojego upadku, swojej zguby, ten nie może przyjąć Chrystusa, nie może uwierzyć w Chrystusa, nie może być chrześcijaninem.Po co Chrystus takiemu, kto sam z siebie jest rozumny, i cnotliwy, i zadowolony z siebie, kto uważa siebie za godnego wszelkich nagród ziemskich i niebieskich?”(cyt. tego samego Św.)
  Prawosławni chrześcijanie! Mocno trzymajcie się łaski którą posiadacie; nigdy nie pozwólcie aby stała się ona tylko kwestią przyzwyczajenia; nigdy nie mierzcie jej jedynie przy pomocy ludzkich miar i nie oczekujcie, że będzie logiczna czy zrozumiała dla tych, którzy nie rozumieją niczego więcej oprócz spraw czysto ludzkich lub którzy sądzą, że otrzymali Ducha Świętego w jakiś inny sposób niż ten, w jaki Cerkiew Prawosławna Go przekazuje. Prawdziwe Prawosławie przez swoją naturę musi być postrzegane jako zupełnie nie na miejscu w tych demonicznych czasach, gdyż jest to malejąca mniejszość wzgardzonych i „głupich” pośród religijnego „przebudzenia” zainspirowanego przez całkiem inny rodzaj ducha. Ale czerpmy pociechę z pewnych słów naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa: Nie bój się, mała trzódko, bo spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo (Łk 12:32).
  „Niech wszyscy prawosławni chrześcijanie umocnią się przed czekającą nas bitwą, nigdy nie zapominając, że w Chrystusie zwycięstwo należy już do nas. On obiecał, że bramy piekielne nie przemogą Jego Cerkwi (Mt 16:18) i że z powodu wybranych skróci On dni ostatniego wielkiego ucisku (Mt 24:22). Zaprawdę: Jeśli sam Bóg stoi za nami, to któż przeciw nam? (Rz 8:31). Nawet pośród najokrutniejszych pokus słyszymy wezwanie: ufajcie, Jam zwyciężył świat (J 16:33). Żyjmy tak, jak żyli prawdziwi chrześcijanie wszystkich epok, w oczekiwaniu końca wszystkich rzeczy i przyjścia naszego umiłowanego Zbawcy; ponieważ mówi Ten, który o tym świadczy: Zaiste, przyjdę niebawem. Amen. Przyjdź Panie Jezu! (Ap 22:20).”-O.Serafim(Rose)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: